

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 120 kHz |
| Type | Hall Effect, Open Loop |
| Output Current | 1.4 A |
| Output Type | Ratiometric, Voltage |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Accuracy | 0.8 % |
| Linearity | 1.5 % |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Response Time | 4 µs |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Current | 14 mA |
| Sensitivity | 100 mV/A |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Current Sensing | 20 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 165 °C |
| Sensitivity (mV/A) | 100 mV/A |
| Schedule B | 8542390000 |
| Frequency Range | DC to 120 kHz |
Stock: 305
Distributors
pcbx
Unit Price$2.02205
Ext.Price$2.02205
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.02205 | $2.02205 |
| 10 | $1.69987 | $16.99870 |
| 25 | $1.55654 | $38.91350 |
| 50 | $1.42530 | $71.26500 |
| 100 | $1.30514 | $130.51400 |
| 300 | $1.25696 | $377.08800 |
| 500 | $1.21056 | $605.28000 |
| 1000 | $1.17011 | $1170.11000 |
